בית
וטרינר
אודותינו
מרפאות וטרינריות
מאמרים וטיפים מהמרפאה
צור קשר
   
 
שירות 24 שעות במקרי חירום
טלפון חירום : 050-2744035
 
אישפוז לחיות
 
בית חולים וטרינרי
 
מרפאה לחיות
 
חיסונים לחיות
 
רופא לחיות
 
וטרינר
 
 
   
   
 
עיקורים וסירוסים

המאמר עודכן באפריל 2010.

מדוע, בעצם, חשוב כל כך לעקר ולסרס את חיות המחמד שלנו?
לעיקור וסירוס חשיבות רבה בשמירה על איכות חיינו, ומעל לכל - בשמירה על בריאות החיה שברשותנו!

 
כל אחד מאיתנו, המחזיק בכלב או בחתול, התחבט בשלב זה או אחר בהחלטה, האם לבצע עיקור לכלבה או סירוס לחתול שלו. שהרי מדובר פה בניתוח, והרדמה מלאה, ואי נעימות לחיה... אולם אל מול כל אלו, עולה החשיבות של עיקור וסירוס:
סיבה ראשונה. החשובה מכל: השפעה ישירה על בריאותו של בעל החיים.

בכלבות, דלקות רחם שמופיעות לאחר ייחום הן תופעה שכיחה יחסית, שיכולה לסכן את חייה של הכלבה! כלבה שסובלת מדלקת רחם לרוב תראה סימני מחלה כלליים (דכאון, חוסר תאבון...) אך לעיתים הסימנים יהיו שתייה והשתנה מרובות, צליעה על רגל אחורית או הפרשות מאיבר המין. אם לא תטופל, עלולה הדלקת להוביל למות הכלבה!

הפתרון הוא, כמובן, עיקור במרפאה לחיות - עיקור במועד ישלול כמובן את הסיכוי לדלקת עתידית, עיקור בזמן מונח מחלות בכלבה; הפתרון לדלקת רחם הוא עיקור, אלא שאז מדובר בניתוח בעל סיכון גבוה יותר, המבוצע בכלבה חולה שתצטרך להיות בהשגחה לאחר מכן!
סיבה שנייה. הפחתת הסיכון להופעת גידולי עטין, יתרון נוסף בעיקור כלבה המבוצע בגיל צעיר הוא הפחתת הסיכון להופעת גידולי עטין, כאשר הדבר משמעותי בעיקר בעיקור כלבה המבוצע לפני הייחום השלישי - ככל שהעיקור מבוצע בגיל מבוגר יותר הוא משפיע פחות על הפחתת הסיכון הזה.
מעבר לכך, עיקור כלבה יחסוך מהבעלים את "כאב הראש" הנלווה לייחום הכלבה: הדימום והמחזרים...
סיבה שלישית. הפחתת הסיכוי לפרוסטטה מוגדלת בקרב זכרים.

בכלבים זכרים, הגדלה של הפרוסטטה היא דבר שכיח ביותר - כ 90% מהכלבים מעל גיל 5 יהיו בעלי פרוסטטה מוגדלת! בחלק מהם, הפרוסטטה המוגדלת תגרום לחץ על המעי הגס, עד כדי חסימתו, וכלב כזה יסבול מחוסר יכולת לתת צואה (עצירות), שאם לא תטופל תגרום למחלה כללית, עם סימנים של כאבי בטן והקאות.

סירוס כלב מבעוד מועד ימנע את הסיכוי להגדלה של הפרוסטטה;  הפתרון לפרוסטטה מוגדלת הוא סירוס, אלא שלאחריו יקח זמן רב עד שהפרוסטטה תעבור ניוון ותקטן, ובינתיים נצטרך לתת לכלב חומרים משלשלים וטיפול תומך.
סיבה רביעית. עידון אופי אגרסיבי בכלבים.

מעבר לכך, בכלבים המציגים אגרסיביות יתר, לעיתים מצליח הסירוס להרגיע את האופי הדומיננטי ולהפוך את הכלב לנעים יותר.
סיבה חמישית. מניעת המלטה או חיפוש בית.

כידוע המטרה הראשונית בעיקור וסירוס היא מניעה של המלטות לא רצויות; כולנו, כמגדלי חיות מחמד, מודעים לבעיה הכואבת של אלפי בעלי חיים המחפשים בית, כשברור לכולנו שלא לכולם תמצא משפחה חמה מאמצת. כל זיווג לא רצוי סופו שיסתיים בגורים, שגם אם יתמזל מזלם למצוא בית - הרי היה זה מקום עליו התמודדו מועמדים רבים... ואם לא יעוקרו ויסורסו, הלוא יש סיכוי שגם הם יעמידו דור צאצאים חסרי בית... וזו חובתנו ואחריותנו, כלפי הסביבה בכלל ובעלי החיים המחפשים בית בפרט, לדאוג ולצמצם את התופעה הזו!
 
חשיבות העיקור והסירוס, סיכום המאמר.
עיקור וסירוס מונעים מחלות כלבים ובנוסף, עיקור וסירוס יכולים להשפיע על התנהגות כלבים. חבל לסכן את הכלבים או החתולים שלנו בתחלואה עתידית, שקל מאוד למנוע בעזרת עיקור או סירוס!
 בנוסף, לאור מציאות "חסרי הבית" ומתוך אהבה לבעלי חיים, שכולנו שותפים לה, חשוב לקחת אחריות ולדאוג שהחיה שברשותנו תעוקר ותסורס, למען בריאותה ולמען איכות חיים טובה יותר לחיות שסביבנו.

ההיבט הכלכלי. נקודה קטנה שכדאי לדעת:
מחיר אגרת הכלבת לכלבה מעוקרת או כלב מסורס קטן משמעותית מזה של חיה שלא נותחה (הבדל של כ 80 ש"ח!), וזו מעין "הטבה" שנותנת העירייה בכדי לעודד את הנושא, כך שאם הנושא הכלכלי הוא זה שעומד בדרככם לניתוח - תעשו את החשבון כמה תחסכו לאורך השנים...

וטרינר

 

מרפאה וטרינרית, ראשון לציון, חולון, בת ים ונס ציונה - ד"ר מלצר רונן  |  רפואה וטרינרית, אבחון מחלות לחיות, חיסונים לחיות, אישפוז חיות
המרכז הוטרינרי "כרמים": רח' הסוכה 12, ראשון לציון   |   בית חולים וטרינרי "אנימל": רח' ההגנה 30 א.ת. החדש, ראשון לציון  |  מרכז וטרינרי נווה הדרים: רח' ירושלים 88 נווה הדרים
 
אשפוז לחיות   אישפוז לכלב   אשפוז לכלב   אישפוז לחתול   וטרינרים   רופא לחתולים   וטרינר בראשל"צ   בתי חולים לחיות   ווטרינר בראשון לציון   וטרינר בראשון   וטרינר בראשון לציון   ווטרינר בראשל"צ   רופא לחתול   וטרינר לחיות בבת ים   ווטרינר בראשון   רופא לכלבים   וטרינר לחיות בבתים   וטרינר לחיות בראשון   בית חולים לכלבים   מרפאה לחיות בבת ים   מרפאה לחיות בבתים   מרפאה לחיות בראשון   חיסונים לכלב   חיסונים לכלבים   חיסונים לחתולים   בית חולים לחתולים  
 
 
אתר זה נבנה ומקודם בגוגל על ידי חברת מדיה גרופ